Image not available

Skorzystaj z aplikacji FaniMani kupując w Internecie.
To Ciebie nic nie kosztuje a dla nas będzie dużym wsparciem.
Więcej na www.fanimani.pl

Alfred Mosher Butts
(ur. 13 kwietnia 1899 r. - zm. 4 kwietnia 1993 r.)

AMERYKAŃSKI ARCHITEKT, WYNALAZCA GRY SCRABBLE (1931/1933 R.)

Alfred Mosher Butts urodził się w Poughkeepsie (New York) 13 kwietnia 1899 roku. Jego rodzicami byli: Allison Butts i Arrie Elizabeth Mosher. Ojciec był prawnikiem, a matka była nauczycielką w średniej szkole. Alfred uczęszczał do Poughkeepsie High School, którą ukończył w 1917 roku. Z wykształcenia był architektem (skończył University of Pennsylvania). Wśród budynków, które zaprojektował znalazły się: Charles W. Berry (housing project) na Staten Island i Stanford Free Library w Stanfordville (New York). Był współzałożycielem biblioteki, a także artystą amatorem - sześć jego rysunków znalazło się w kolekcji Metropolitan Museum of Art. (New York). Bezrobotny Alfred Mosher Butts aby zająć czymś myśli, analizował istniejące gry i wyróżnił wśród nich trzy kategorie: gry liczbowe (number games) takie, jak bingo czy kości, gry ruchu (move games) jak szachy lub warcaby oraz gry słowne (word games) jak anagramy. Inspirację odnalazł również w książce "Złoty żuk" Edgara Allana Poe, w zabawie słownej, w której bohater powieści by zdobyć skarb, musiał złamać hasło za pomocą liter alfabetu. Próbował on stworzyć grę łączącą elementy anagramów i krzyżówek, w której wygrana zależałaby nie tylko od losu, ale przede wszystkim od umiejętności gracza. Analizując strony tytułowe "The New York Times" obliczał częstotliwość występowania poszczególnych liter w wyrazach języka angielskiego, dla ustalenia odpowiednich proporcji w doborze liter w grze - aby gra nie stała się zbyt prosta. Jego podstawowa analiza języka angielskiego oraz określenie częstotliwości występowania liter w języku pozostawały ważne przez prawie trzy pokolenia i milion rozegranych gier. Alfred Butts najpierw nazwał swoją grę LEXIKO, a później CRISS CROSS WORDS (1938 r.).

Zaczął szukać nabywcy na swoją grę. Niestety, żaden poważny producent gier nie był zainteresowany pomysłem. Alfred Butts zaczął zatem działać na własną rękę. Przez miesiąc udało mu się sprzedać dwa komplety, każdy za półtora dolara. Wtedy Butts spotkał przedsiebiorcę Jamesa Brunota, wielbiciela gier, który zakochał się w tym pomyśle. Wspólnie wprowadzili kilka udoskonaleń w zasadach i samym projekcie. Butts doskonalił swój wynalazek poprzez m.in. próby umieszczania pola startowego, oznaczanego gwiazdką w prawym górnym rogu planszy, potem w lewym, aż wreszcie zdecydował się na środek. Początkowo rozdawał graczom po dziewięć liter, następnie zmniejszył ich liczbę do siedmiu. We wczesnych wersjach gry nie było tzw. blanka, później pojawił się jeden, wreszcie dwa blanki. W 1947 roku zmieniono nazwe gra na Scrabble, co naprawdę oznacza "to grope frantically" - "szukać po omacku, gorączkowo". Pierwsze mistrzostwa świata gry w Scrabble odbyły się w 1991 roku w Londynie, piąte w 1999 roku w Melbourne. Później, Alfred Butts, wynalazł inną grę, którą nazwał po prostu Alfreds Other Game. Nigdy nie osiągnęła ona sukcesu komercyjnego gry Scrabble. Alfred Butts Mosher cieszył się grą w Scrabble z rodziną i przyjaciółmi do końca życia. Zmarł w kwietniową niedzielę 1993 roku w szpitalu w Rhinebeck (Nowy York) w wieku 93 lat.

Gra Scrabble była modyfikowana przez kolejnych właścicieli, ale autorem pierwowzoru gry jest Alfred Mosher Butts. Jego postawa jest godna naśladowania - był bezrobotnym architektem w czasie kryzysu w USA w latach 30-tych XX wieku - jednak nie poddał się, starał się pożytecznie wykorzystać swój wolny czas i stworzyć coś oryginalnego, dzięki czemu wpadł na pomysł stworzenia obecnej gry Srabble. Miliony ludzi na świecie grają w scrabble, ale mało kto wie kto jest autorem gry - również w Polsce.

Opracowała: Ewa Stypułkowska